Ana Sayfa Seyahat SEYAHATLAR’DA MASKENİZİ ÇIKARMAYIN!

SEYAHATLAR’DA MASKENİZİ ÇIKARMAYIN!

0
SEYAHATLAR’DA MASKENİZİ ÇIKARMAYIN!

Koronavirüs küresel salgını nedeniyle bu yazın diğer yaz aylarından çok daha farklı olacağını belirten Şişli Florence Nightingale Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Başak Oğuz İnan, alınması gereken önlemleri sıraladı…

*Şehir içi otobüs ulaşımı sırasında; binerken, inerken, duraklarda beklerken ve otobüsün içinde sosyal mesafemize (en az 1 metre) dikkat etmemiz gerekiyor.
* Mutlaka cerrahi maskemizi takmış olarak otobüse binmeliyiz. Otobüsün yeteri kadar iyi havalandırıldığını kontrol etmeli, değilse camların açılmasını talep etmeliyiz. Ortak kullanılan yüzeylere dokunurken tek kullanımlık peçetelerden faydalanabilir ve bu yüzeylere dokunduktan sonra peçeteyi atmalıyız. O anda kuru peçetemiz yoksa bu temas sonrası mümkünse eller yıkanabilir veya alkol bazlı bir dezenfektanla temizlenebilir. Ancak elleri yıkayana kadar burun, göz ve ağzımıza dokunmamaya özen göstermeliyiz.
* Öksürük, hapşırık gibi durumlarda tek kullanımlık bir peçeteyle burun ve ağzımızı kapatmalı ve bu peçeteyi güvenli bir şekilde atmalıyız. Siperlik kullanımına gerek olmamakla birlikte tek başına kullanılan siperlik kesinlikle yeterli bir koruyucu değildir; buna çok dikkat edilmeli.
* Taksi yolculuğu sırasında; maskemizi takıp taksiye binmeli ve yeteri kadar havalandırılıp havalandırılmadığını kontrol etmeli, gerekirse camların açılmasını rica etmeliyiz.

DEZENFEKTAN BULUNDURUN
* Taksi şöförünün de maskesini doğru şekilde takmış olduğundan emin olmak gerekir. Yine ortak kullanılan yüzeylere dokunulduysa ve para ile temas edildiyse eller yüze değdirilmeden mümkünse yıkanmalı, değilse alkol bazlı dezenfektanla temizlenmelidir.
* Şehirlerarası otobüse binerken; maskemizi takıp otobüse binmeli ve tüm seyahat boyunda burnu ve ağzı kapatacak şekilde doğru takılmış olan maskemizi otobüs içerisinde çıkarmamalıyız.
* Çantamızda alkol bazlı dezenfektan bulundurmalıyız. Belli aralıklarla ellerimizi temizlemeli ve yine yüze temas ettirmemeye özen göstermeliyiz.
*Seyahat esnasında servis edilen ürünlerin kapalı olmasına dikkat etmeli, değilse tüketmemeyi tercih etmeliyiz. Servisi yapan kişilerin mutlaka maske ve eldiven kullanmaları ve her servisten sonra bu eldivenleri değiştirmeleri gerekmektedir. Valizleri alıp verirken de temas kurallarına özen göstermeliyiz.
MOLADA ELLERİNIZI YIKAYIN
* Mola yerlerinde maskemizi çıkarıp açık havada bir miktar zaman geçirmek daha iyi olacaktır. Dinlenme alanlarında yoğunluk olan yerlerde bulunmamalı, ortak alan kullanımı sonrası mutlaka ellerimizi yıkamalıyız.
* Uçağa binerken ve içerde sosyal mesafe kavramına dikkat etmeli ve kontrol edilmesini beklemeksizin kendimiz için gereken önlemi almalıyız.
*Maskemizi uçağa binerken takmalı ve seyahat boyunca çıkarmamalıyız. Eğer uzun sürecek bir uçuşsa 4-5 saatte bir maske değiştirilmelidir. Yanımıza bütün bunlar düşünerek yeterince yedek maske almalıyız.
* Ortak alanlara kuru peçete ile dokunup atmalı veya el dezenfektanlarından faydalanmalıyız. Eğer kısa bir uçuş olacaksa yiyecek içecek tüketmemek düşünülebilir çünkü bunun için maskemizi çıkarmamız gerekecektir. Uzun uçuşlarda yediğimiz ürünlerin hijyenik servis edildiğine dikkat etmeli ve yemeden önce el dezenfektanı ile ellerimizi temizlemeli, kısa sürede yemeğimizi yiyip maskemizi yeniden takmalıyız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here